Allegretto für Viola und Pianoforte von Joseph Haydn : No 4, G-moll. Op. 16

Typ: Muzykalia Rok publikacji: XIX w. Autor:
  • Nitschmann, Heinrich
Strony: 7 + 2 Sygnatura: Muz. IV 904 a, b biblioteka cyfrowa link Języki: ger Hasła kluczowe:
  • Nitschmann, Heinrich (1826-1905)
  • Druk muzyczny - 19 w.
  • Nuty
Data dodania: 08.01.2010

Sonata, forma muzyczna typowa dla muzyki klasyczno-romantycznej. Termin sonaty w muzyce barokowej oznaczał kilkuczęściowy utwór instrumentalny którego forma prawdopodobnie rozwinęła się z renesansowej instrumentalnej canzony – określenie dotyczące kilku rodzajów utworów wokalnych i instrumentalnych: pieśni na głos o pochodzeniu ludowym, w muzyce renesansu – utwór instrumentalny, w muzyce baroku – rodzaj formy muzycznej imitacji zbliżonej do fugi. Canzona rozwinęła się we Francji i dała początek sonacie. Twórczość H. Nitschmanna stanowi dowód zainteresowania autora kulturą muzyczną w środowisku amatorów-melomanów. Forma jego utworów nie odbiega od klasycznych schematów właściwych poszczególnym gatunkom. Brak dążenia do nowatorstwa i poszukiwań warsztatowych, ale widoczne jest pragnienie stworzenia muzyki użytkowej na dobrym poziomie. Autora można chwalić za dobrą znajomość instrumentacji i dobrym rzemiosłem kompozytorskim. Utwór Allegretto für Viola und Pianoforte - (nuty), sonata zapisana ręką kompozytora.