Alea Mundi, Seu Theatrum Vicissitudines & Metamorphoses Naturales, Domesticas, Civiles, Aulicas, Ecclesiasticas, & Literarias ..

Typ: Stary druk Rok publikacji: 1680 Miejsce publikacji: Gedani Autor:
  • Pastorius, Joachim
Strony: [8], 108, 50 Sygnatura: Pol.7.II.146 biblioteka cyfrowa link Języki: lat Hasła kluczowe:
  • Pastorius, Joachim (1611-1681)
  • Szkolnictwo
  • Historia wychowania
  • Druk teologiczny - 17 w.
Data dodania: 07.11.2013

"Rozważania na temat życia, przemijania i cierpienia Chrystusa Zbawiciela” – praca współoprawna (odrębna paginacja), z pracą dydaktyczną (nauka wychowania) „Alea Mundi, Seu Theatrum…” autorstwa Joachima Pastoriusa (1611-1681) (przydomek – Hirtenberg). Wybitny historiograf króla Jana II Kazimierza, uprawiał twórczość poetycką, pisał epitafia, panegiryki i rozprawy moralno-teologiczne. Na szczególną uwagę zasługują dzieła pedagogiczne dotyczące w większości nauczania historii i języka łacińskiego. Pod wpływem Jana Amosa Komeńskiego, Pastorius podjął próbę opracowania własnego zarysu organizacji szkoły elementarnej i średniej oraz metod nauczania. Autor blisko 250 publikacji. Oprawa druku – pergamin (biały); okładzina – tektura; krawędzie – nakrapiane; pęknięcie zwięzów między blokiem a oprawą, poluzowanie oprawy, uszkodzenie przegubów; niewielkie zagniecenia, ubytki, przedarcia; niewielkie zacieki i zaplamienia. W 2010 r. druk poddano konserwacji zachowawczej w ramach projektu „Konserwacja zachowawcza druków XV-XVII w. Biblioteki Elbląskiej”. Klocek introligatorski (druk współoprawny, sygn. Pol.7.II.143-Pol.7.II.146).