Aktenstücke des zwölften westpreussischen Städtetages

Typ: Czasopismo Rok publikacji: 1903 Miejsce publikacji: Danzig Strony: 39 Sygnatura: 012346 biblioteka cyfrowa link Języki: ger Hasła kluczowe:
  • Zjazd miast zachodniopruskich - dokumentacja - 20 w.
  • Prusy Zachodnie - historia - 20 w.
  • Czasopisma niemieckie – 20 w.
  • Kasy emerytalne - Elbląg - 20 w.
  • Elbląg - historia - 20 w.
Data dodania: 17.02.2016

Dokumentacja dwunastego zjazdu miast zachodniopruskich, który odbył się 11 i 12 września 1903 w Sopocie. W zjeździe uczestniczyli przedstawiciele (burmistrzowie i członkowie magistratu) 36 miast z prowincji Prusy Zachodnie (Elbląg był reprezentowany przez burmistrza Sausse i pięciu członków magistratu). Na zjeździe omawiano sprawy istotne dla miast prowincji, między innymi kwestię przepisu o opłatach komunalnych z 1893 r. oraz możliwości powołania zrzeszenia kas emerytalnych. Poza programem obrad druk zawiera także program rozrywek zaplanowanych dla uczestników zjazdu i towarzyszących im żon, w którym podkreślono, że obecność pań jest mile widziana  na wszystkich wydarzeniach zjazdu poza obradami. Na stronie tytułowej pieczęć biblioteki elbląskiego magistratu.