Aerztliche Sachverständigen-Zeitung. Organ für die gesammte Sachverständigenthätigkeit des praktischen Arztes, 1902-1905

Typ: Czasopismo Rok publikacji: 1920-1905 Miejsce publikacji: Berlin Sygnatura: 012198 biblioteka cyfrowa link Języki: ger Hasła kluczowe:
  • Czasopisma niemieckie - 20 w.
  • Leppmann, Arthur Silvius (1854-1921)
  • Medycyna - czasopisma - 20 w.
Data dodania: 25.09.2017

Dwutygodnik ekspertów medycznych skierowany do studentów, początkujących oraz praktykujących lekarzy. Jednym z założycieli gazety był Arthur Silvius Leppmann (1854-1921) - niemiecki lekarz, specjalista medycyny sądowej, psychiatrii i neurologii. Autor wielu prac naukowych, który wspólnie ze Schlockowem i Rothem wydał podręcznik medycyny sądowej. Oprócz Leppmanna redaktorami byli inni znani lekarze, m. in: dr. L. Becker, Florschülz,  Haug, Hoffa, Kionka, Kirchner, Liszt, Puppe, Roth, Stolper. Układ treści dwukolumnowy. W tekście tylko nieliczne referaty poparte zdjęciami oraz danymi statystycznymi [m.in. jamistość rdzenia (łac. syringomielia) – przewlekła, dość rzadka choroba rdzenia kręgowego, a czasem także pnia mózgu]. Na początku każdego numeru widnieje spis treści - wykaz referatów zawartych w danym numerze. Cały rocznik zaopatrzony w indeks autorski oraz tematyczny. Biblioteka Elbląska w swoich zbiorach posiada tylko trzy roczniki: 1902, 1904, 1905 (niekompletne).