Admonitio pseudo-chymicis. seu Alphabetarium philosophicum Omnibus doctrinae filiis, & philosophicae medicinae studiosis, verissimè, sincerè [...]

Typ: Stary druk Rok publikacji: [1610] Miejsce publikacji: Londini Autor:
  • Rawlins, Thomas
Strony: [14], 42 s. Sygnatura: Ob.7.II.7214 biblioteka cyfrowa link Języki: grc, lat Hasła kluczowe:
  • Medycyna - historia - 17 w.
  • Alchemia
  • Spagiryka
  • Filozofia
  • Teksty łacińskie - 17 w.
Data dodania: 29.01.2018

Traktat dotyczący alchemii. Przedstawia przegląd poglądów i badań wcześniejszych filozofów nad tematem chemii oraz alchemii w działalności leczniczej – przede wszystkim skupia się na metodzie spagirycznej (metodzie wytwarzania substancji leczniczych). Ten sposób tworzenie leków polegał na rozkładaniu ciał złożonych na części i ich ponowne składanie, także destylowanie esencji z roślin. Dzieło skierowane do studentów medycyny, ostrzegające przed pseudo-chemikami. Za kartą tytułową przedmowa autora, dalej dedykacja lekarza Guil[dorf] Paddy. Tekst dzieła oraz marginalia umieszczono w ramkach. Na końcu dzieła zamieszczono wiersz łaciński. Oprawa książki (miękka oprawa) - biały pergamin, krawędzie przycięte. Format bibliograficzny: 4. W 2010 r. druk poddano konserwacji zachowawczej w ramach projektu „Konserwacja zachowawcza druków XV-XVII w. Biblioteki Elbląskiej”.