Ad solemnia Gymnasii Elbingensis aestiva d. VIII Sept. a. o. r. MDCCLVII loco horisque consuetis celebranda illustrem magnificos generosos amplissimosque dn. dn. Burgrabium Regium praesidem Praecons. Consules urbis Proceres [...]

Typ: Stary druk Rok publikacji: 1757 Miejsce publikacji: Elbingae Autor:
  • Lange, Johann
Strony: [ 8 ] Sygnatura: Pol.8.II.4702 biblioteka cyfrowa link Języki: lat Hasła kluczowe:
  • Stary druk - 18 w.
  • Gimnazjum Elbląskie - historia - 18 w.
  • Gimnazjum Elbląskie - Actus Liectionis
  • Mowa okolicznościowa - 18 w.
  • Pismo Święte - refleksje
  • Lange, Johann (1706-1781)
Data dodania: 12.12.2019

Mowa okolicznościowa z 1757 roku wygłoszona przez Johanna Langego - rektora Gimnazjum Elbląskiego z okazji corocznych obchodów święta Actus Liectionis - organizowanego w szkole po odbytych egzaminach końcowych we wrześniu. Koniec roku szkolnego świętowano, organizując koncert, publiczne czytanie regulaminu szkolnego oraz teatralne przedstawienie. Uroczyste mowy wygłaszał rektor i przedstawiciel władz miasta. Mowa Langego z 1757 roku  poświęcona jest podstawowej sztuce czytania i pisania oraz roli nauki w życiu człowieka. Rektor przywołuje świadectwa antycznych autorytetów (np. Swetoniusz, Pliniusz) i ich opinie na ten temat oraz historię piśmiennictwa od czasów rzymskich. Najwięcej uwagi poświęca jednak refleksji nad Pismem Świętym i chrześcijańskim kontekstom, poddając refleksji wybrane miejsca z Biblii mówiące o szczególnym odbiorze (lekturze, słuchaniu i wypełnianiu) Słowa Bożego. Jako idealny wzór do naśladowania w szkole podaje oczywiście postępowanie Jezusa Chrystusa. Dokument współoprawny z innymi drukami (klocek introligatorski), sygn. Pol.8.II.4683-Pol.8.II.4735.

Projekt „Digitalizacja, opracowanie i udostępnianie starodruków Biblioteki Elbląskiej” w ramach programu MKiDN Kultura cyfrowa 2019. „Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury”.