Actus Solemnis Eucharisticus In Memoriam Quinti Ab Urbe Regia Elbinga Condita Seculi Feliciter Hoc Anno Exacti A Studiosa Iuventute In Gymnasio Patrio d. XXVIII Novemb. Habitus Ducut Georgii Danieli Seylerii

Typ: Stary druk Rok publikacji: 1737 Miejsce publikacji: Elbling Autor:
  • Seyler, Georg Daniel
Strony: [76], Sygnatura: Pol.8.III.18 biblioteka cyfrowa link Języki: lat, ger Hasła kluczowe:
  • Stary druk - 18 w.
  • Seyler, Georg Daniel (1686-1745)
  • Piotr z Dusburga
  • Elbląg - historia
  • Historiografia
  • Gimnazjum Elbląskie
Data dodania: 17.12.2019

Sztuka przeznaczona do wystawiana przez uczniów elbląskiego gimnazjum. Została ona napisana w zarówno celach edukacyjnych jak i upamiętniających dzieje miasta przez rektora gimnazjum (piastującego tę funkcję od 1734 roku) Georga Daniela Seylera (1686-1745). Po streszczeniu dziejów miasta w języku łacińskim następuje dwuaktowe, sporządzone w języku niemieckim dzieło prezentujące dzieje miasta. W akcie pierwszym zaprezentowano dzieje od czasów pogańskich po objęcie miasta polskim panowaniem. Akt drugi zaś koncentruje się na opisie szczególnych łask jakimi Bóg obdarzył miasto i jego mieszkańców. Autor wykazuje się nie małą erudycją powołując się zarówno na średniowieczne opisy kronikarskie (np. na Piotra z Dusburga) jak i na nowożytnych historyków (np. na Krzysztofa Hardknocha) w akcie pierwszym.

Projekt „Digitalizacja, opracowanie i udostępnianie starodruków Biblioteki Elbląskiej” w ramach programu MKiDN Kultura cyfrowa 2019. „Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury”.