Elbląska Biblioteka Cyfrowa Adres URL: http://historia.bibliotekaelblaska.pl/dokument/actus-scholasticus-in-encaeniss-gymnasii-elbingensis-xxv-nov-1756 Tytuł: Actus scholasticus in encaeniss Gymn[asii] Elbing[ensis] XXV Nov. 1756 Typ: Rękopis Autor: Lange, Joannes Rok publikacji: 1756 Miejsce publikacji: Elbing Języki: lat Sygnatura: Rps 716/I Kategorie: Zbiory zabytkowe Elbląskie Gimnazjum Akademickie; szkolnictwo Rękopisy Hasła przedmiotowe: Elbląg - szkolnictwo - 18 w. Enkania Druk okolicznościowy - 18 w. Lange, Joannes (1706-1781) Gimnazjum Elbląskie Opis dokumentu: Święto enkanii w Gimnazjum Elbląskim w roku 1756. Tak zwane „enkania” były najuroczyściej obchodzonym świętem w Gimnazjum, obchodzonym na pamiątkę wybudowania i poświęcenia budynku Gimnazjum w 1599 r. Obchodzono je zawsze w ostatni czwartek przed Adwentem (ponieważ w 1599 w czwartek przypadł dzień św. Katarzyny – patronki m. in. uczniów i studentów, w które to święto uroczyście inaugurowano naukę w nowo wybudowanej szkole). W programie „Enkanii” zawierały się zwyczajowo: odśpiewanie psalmu, mowa rektora z dziękczynieniem Bogu i założycielom szkoły, popis oratorski uczniów (dotyczący często ważnych wydarzeń w dziejach miasta i zasłużonych elblążan), pieśń dziękczynna oraz mowy końcowe rektora i prezydenta miasta.