Elbląska Biblioteka Cyfrowa Adres URL: http://historia.bibliotekaelblaska.pl/dokument/actus-oratorius-ex-iudicium-de-facto-p-horatii-qui-sororem Tytuł: Actus Oratorius ex ... Iudicium de facto P. Horatii, qui sororem... Typ: Stary druk Autor: Mylius, Johann Rok publikacji: 1621 Miejsce publikacji: Elbingae Strony: 20 K. Języki: lat Sygnatura: Pol. Pol.7.II.912 Kategorie: Zbiory zabytkowe Stare druki XVII-XVIII w. Hasła przedmiotowe: Mylius, Johann (1557-1630) Mowy oratorskie Gimnazjum Elbląskie - 17 w. Opis dokumentu: Druk dedykowany rektorowi Gimnazjum Elbląskiego Joannesowi Myliusowi. Popis oratorski uczniów Gimnazjum Elbląskiego w czasie tzw. święta „Encanii” (upamiętnienie rocznicy przekazania budynku Gimnazjum). Tematem wystąpienia był sąd nad Horacjuszami. Według tradycji, Horacjusze byli braćmi z rodu rzymskich patrycjuszy. W VII w. p.n.e. mieli oni stanąć do walki z innymi braćmi – Kuracjuszami z miasta Alba Longa. Wynik tego starcia miał przesądzić o hegemonii jednego miasta nad drugim.Jedyny ocalały spośród trzech braci Horacjuszy zdołał zabić przeciwników - Kuracjuszy. Siostra Horacjuszy wpadła w rozpacz, jednak nie na wieść o śmierci braci, ale jednego z Kuracjuszy, który był jej narzeczonym, co popchnęłozwycięzcę do zabicia jej jako zdrajczyni Rzymu. Horacjusz został postawiony przed sądem za zabójstwo, został jednak uniewinniony.[nbsp] Na końcu druku wiersz Gregoriusa Menningera: ”Conclusio totius actus Gratiarum actione ad spectabil. Senatum, et reliquum consessum…”. Dokument wydany w Elblągu w drukarni dziedziców Wendela Bodenhausena. Oprawa – tektura (marmurek), zdobione krawędzie (nakrapiane). W 2010 r. druk poddano konserwacji zachowawczej w ramach projektu „Konserwacja zachowawcza druków XV-XVII w. Biblioteki Elbląskiej”. Druk współoprawny (klocek introligatorski), sygn. Pol. Pol.7.II.912-Pol.7.II.915.