Actus memorandarum solennitatum abdicationis et resignationis serenissimi et potentissimi principis et domini, domini Joannis..

Typ: Stary druk Rok publikacji: 1668 Miejsce publikacji: b.m. Strony: [34] K. Sygnatura: Pol.7.II.2077 biblioteka cyfrowa link Języki: lat, ger Hasła kluczowe:
  • Jan Kazimierz (1609-1672), król Polski
  • Abdykacja
  • Druk okolicznościowy - 17 w.
Data dodania: 19.09.2013

Druk na okoliczność abdykacji Jana Kazimierza. W druku przytoczone są mowy przygotowane na tę okazję m. in. przez króla (odczytana przez biskupa chełmińsko-pomezańskiego Andrzeja Olszowskiego) i kanclerza wielkiego koronnego i prymasa Mikołaja Prażmowskiego, który przemawiał w imieniu Senatu. Wymienieni są także wszyscy delegaci na sejm abdykacyjny. Oprawa druku – tektura (marmurek). W 2010 r. druk poddano konserwacji zachowawczej w ramach projektu „Konserwacja zachowawcza druków XV-XVII w. Biblioteki Elbląskiej”.