Elbląska Biblioteka Cyfrowa Adres URL: http://historia.bibliotekaelblaska.pl/dokument/actus-gymnasticus-de-salomone-sapientiae-amante Tytuł: Actus Gymnasticus de Salomone Sapientiae Amante Typ: Rękopis Autor: Seyler, Georg Daniel Rok publikacji: 1725 Miejsce publikacji: Elbingae Strony: 2 K. druku + 38 K. rękopisu Języki: lat, ger Sygnatura: ME/48/HS Kategorie: Zbiory zabytkowe Elbląskie Gimnazjum Akademickie; szkolnictwo Rękopisy Hasła przedmiotowe: Seyler, Georg Daniel (1686-1745) Elbląg - szkolnictwo - 18 w. Gimnazjum Elbląskie - 18 w. Sztuka teatralna - 18 w. Elbląg - historia - 18 w. Rozprawki szkolne - 18 w. Opis dokumentu: Rękopis sztuki teatralnej autorstwa Georga Daniela Seylera (1686-1745) - profesora i prorektora Gimnazjum Elbląskiego, historyka, pedagoga i pisarza. Widowisko teatralne wystawione 13.09.1725 r. na uroczystości enkaniów. [Święto enkanii były najuroczyściej obchodzonym świętem w Gimnazjum, obchodzonym na pamiątkę wybudowania i poświęcenia budynku Gimnazjum w 1599 r. Obchodzono je zawsze w ostatni czwartek przed Adwentem (ponieważ w 1599 w czwartek przypadł dzień św. Katarzyny - patronki m. in. uczniów i studentów, w które to święto uroczyście inaugurowano naukę w nowo wybudowanej szkole)]. Tekst w języku łacińskim i niemieckim. Do rękopisu dołączono drukowane zaproszenie (Annuam Legum Scholast. Repetitionem et Translocatae Juventutis Lustrationem...) z wykazem uczniów biorących udział w przedstawieniu. Tekst o proroku Salomonie, który według tradycji biblijnej słynął z mądrości. Sztuka podzielona na prolog, chóry (I-IX), interscenium (między aktami scenki obyczajowe). Zaproszenie drukowane w Elblągu, w oficynie Samuela Preussa. Wewnętrzna strona rękopisu sygnowana pieczęcią Państwowego Muzeum w Elblągu. Rękopis (oraz druk) na papierze czerpanym; oprawa - marmurkowa; okładzina - tektura; karty - barwione (nakrapiane); zwięzy poluzowane; grzbiet oddzielony od tekstu. Wymiary: 33 x 20 cm. Rękopis pochodzi ze zbiorów Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu.