Actus Gymnasticus de abdicatione principum spontanea spetiatim Philippi V...

Typ: Rękopis Rok publikacji: 1724 Miejsce publikacji: Elbingae Autor:
  • Seyler, Georg Daniel
Strony: 40 K. (76 s. rękopis + 4 s. druk) Sygnatura: ME/47/HS biblioteka cyfrowa link Języki: lat, ger Hasła kluczowe:
  • Seyler, Georg Daniel (1686-1745)
  • Elbląg - szkolnictwo - 18 w.
  • Gimnazjum Elbląskie - 18 w.
  • Sztuka teatralna - 18 w.
  • Rękopisy łacińskie - 18 w.
  • Rozprawki szkolne - 18 w.
Data dodania: 25.08.2015

Rękopis sztuki teatralnej autorstwa Jerzego Daniela Seylera (1686-1745) - profesora i prorektora Gimnazjum Elbląskiego, napisanej dla uczniów szkoły, wystawionej podczas uroczystości szkolnej w 1724 r. Tekst w języku łacińskim, fragmenty w języku niemieckim. Do rękopisu dołączone 4-stronicowe zaproszenie z wykazem uczniów biorących udział w przedstawieniu (I-VIII). W sztuce udział wzięli m.in.: Joh. Jacob Möller, Sigismund Meinreiss, Jacob Wenzel, Samuel Kluge, Johannes Hoffmann, George Hahn, Martinus Bergau i wielu innych uczniów. Zaproszenie drukowane w Elblągu, w oficynie Preussów. Wewnętrzna strona rękopisu sygnowana pieczęciami Biblioteki Miejskiej oraz Państwowego Muzeum w Elblągu. Rękopis (oraz druk) na papierze czerpanym; obleczenie druku – brązowy marmurek; krawędzie - nakrapiane; zwięzy poluzowane. Wymiary: 33 x 21 cm. Rękopis pochodzi ze zbiorów Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu.