Abstimmungszeit in Stadt und Land Marienburg Wpr.

Typ: Książka Rok publikacji: 1921 Miejsce publikacji: Marienburg Autor:
  • Lawin, Gerhard
Strony: 52 Sygnatura: IV.9 Malbork biblioteka cyfrowa link Języki: ger Hasła kluczowe:
  • Malbork - historia
  • Pawelcik, Bernhard
  • Lawin, Gerhard
  • Plebiscyt
Data dodania: 01.10.2010

Czas plebiscytu w mieście i powiecie malborskim. Książka ma charakter publikacji propagandowej, miała zachęcać mieszkańców do opowiedzenia się za przyłączeniem do Niemiec podczas plebiscytu na Powiślu w 1920 r. W tym duchu utrzymana jest część publikacji dotycząca historii tych ziem, podkreślająca ich „rdzenną niemieckość” oraz niesprawiedliwość traktatu wersalskiego, podstępność Polaków i ich działania propagandowe. Autorem tej części druku jest pastor Gerhard Lawin, członek pruskiego sejmiku prowincjonalnego. Książka zawiera też dodatek, traktujący o gospodarczym znaczeniu i przyszłości okręgu malborskiego (autorstwa Bernhard’a Pawelcika – pierwszego burmistrza Malborka) oraz mapkę powiatu. Na kartach znajdują się pieczęci własnościowe filii bibliotecznej na Kolonii Pangritza w Elblągu. Druk wydany w malborskiej oficynie Fritza Grossnicka.