Ablehnung der schändlichen Aufflagen, welche ich mit meinem guten Gewissen

Typ: Stary druk Rok publikacji: 1692 Miejsce publikacji: Franckfurt und Leipzig Autor:
  • Petersen, Johann Wilhelm
Strony: 40 Sygnatura: Pol.7.II.1791 biblioteka cyfrowa link Języki: ger Hasła kluczowe:
  • Petersen, Johann Wilhelm (1649-1727)
  • Druk teologiczny - 17 w.
  • Spory religijne - 17 w.
  • Pietyzm
Data dodania: 06.12.2013

Druk autorstwa Johanna Wilhelma Petersena, w którym broni się on przeciw rzuconym przeciw niemu z powodu jego przekonań religijnych oskarżeniom i pomówieniom. J. W. Petersen (1649-1727), zwolennik pietyzmu, wraz ze swą żoną Johanną Eleonorą z domu von Merlau – pisarką, teolożką i jedną z czołowych postaci radykalnego pietyzmu, rozwinął własną mistyczną duchowość. W związku ze swymi kontaktami z chiliastami – zwolennikami poglądu o powtórnym przyjściu Chrystusa i Jego tysiącletnim panowaniu na Ziemi przed końcem świata oraz z mistyczką Rozamundą Julianną von der AsseburgPetersen popadł w konflikt z innymi pietystami i musiał wraz z żonąopuścić Lüneburg, gdzie sprawował urząd intendenta. Dawne sygnatury druku: U.7.Misc.4. Zewnętrzne oznaczenia: NS. Typ oprawy druku – półpłótno; obleczenie – czarny marmurek; okładzina – tektura; niewielkie przedarcia/ubytki/zabrudzenia; średni stopień zainfekowania mikroorganizmami. W 2010 r. druk poddano konserwacji zachowawczej w ramach projektu „Konserwacja zachowawcza druków XV-XVII w. Biblioteki Elbląskiej”. Druk współoprawny (klocek introligatorski), sygn. Pol.7.II.1788-Pol.7.II.1797.