Abdruck Etlicher Bedencken und Schrifften/ so theils von wegen der Städte Königsberg [...] Preussen offentlich in Landtägen ...

Typ: Stary druk Rok publikacji: 1640 Miejsce publikacji: [S.l.] Strony: 62 Sygnatura: Pol.7.III.1054 biblioteka cyfrowa link Języki: ger Hasło kluczowe:
  • Prusy - prawo - 16-17 w.
Data dodania: 26.11.2014

Zbiór druków wyrażających stanowisko miast pruskich, m. in. Królewca wobec aktów prawnych, m. in. statutów krajowych i porządków dotyczących służby (Gesindeordnung), wprowadzanych w Prusach Książęcych. Zarzuty względem aktów prawnych dotyczyły głównie prób ograniczenia samorządności miast i faworyzowania szlachty w stosunku do pozostałych stanów, a także m. in. przesadnej surowości w karaniu. W drukach pojawia się m. in. postulat zniesienia poddaństwa osobistego chłopów oraz zdelegalizowania instytucji partacza – rzemieślnika niezrzeszonego w cechu. W tekście marginalia, ozdobne inicjały, winiety. Druk współoprawny, sygn. Pol.7.III.1053-Pol.7.III.1059. Format bibliograficzny: 2. Pieczątki: 6, 10, 11, 12, 20, 21. Dawne sygnatury: GG.1. Zewnętrzne oznaczenia: NT. Krawędzie przycięte - nakrapiane; Typ oprawy (materiał) - papier; obleczenie – czarne ( marmurek); pęknięcie zwięzów między blokiem a oprawą, poluzowanie oprawy, uszkodzenie przegubów; niewielkie przedarcia/ubytki; średnie zabrudzenia. W 2010 r. druk poddano konserwacji zachowawczej w ramach projektu „Konserwacja zachowawcza druków XV-XVII w. Biblioteki Elbląskiej”.