Abdanckung, Bey Denen Käyserl: Und Königl: Wie auch Chur-Fürstl: Fürstlicher Durchlauchter, Gräfl: Frey-Herrl: Und Anderer...

Typ: Stary druk Rok publikacji: [1653] Miejsce publikacji: Liegnitz Autor:
  • Schweinitz, David von
Strony: [27] K. Sygnatura: Pol.7.II.2629 biblioteka cyfrowa link Języki: ger Hasła kluczowe:
  • Schweinitz, Dawid von (1600-1667)
  • Jerzy Rudolf (1595-1653), książę legnicki
  • Druk funeralny – 17 w.
  • Kazania i homilie - 17 w.
Data dodania: 16.12.2013

Mowa pogrzebowa poświęcona pamięci zmarłego w 1653 r. księcia legnickiego, brzeskiego i złotoryjskiego Jerzego Rudolfa autorstwa Dawida von Schweinitz (1600-1667)– sędziego sądu książęcego. Von Schweinitz był urzędnikiem cenionym wysoko przez księcia oraz jego następców, a także głęboko pobożnym luteraninem, pisarzem religijnym, autorem pism umoralniających i pieśni kościelnych. Także jego mowa pogrzebowa, poza akcentami panegiryczno-politycznymi, jest nacechowana odniesieniami religijnymi – wtrętami o przemijalności i marności życia etc. Dawne sygnatury druku: S.5.Miscell.2. Pieczątki: 1, 5, 10, 11. Inne znaki własnościowe: Sum AUg. Chr. Scholtzii Pastoris Palschaw. Godofredus Gebhardus, Anno 1730 d. 21 Sep. Usunięty ekslibris rękopiśmienny na karcie ochronnej. Zewnętrzne oznaczenia: TS. Typ oprawy (materiał): półskórek; obleczenie – brązowa skóra, biały pergamin; okładzina – tektura; niewielkie zagniecenia/ubytki/przedarcia; niewielkie ubytki spowodowane przez owady. W 2010 r. druk poddano konserwacji zachowawczej w ramach projektu „Konserwacja zachowawcza druków XV-XVII w. Biblioteki Elbląskiej”. Druk współoprawny (klocek introligatorski) z innymi drukami okolicznościowymi – Pol.7.II.2627- Pol.7.II. 2649.