Leniec, Julian Stanisław (1909-2000) – elbląski artysta, rzeźbiarz

Autor: Helena Dutkiewicz | Data dodania: 06.04.2016

Julian Leniec urodził się 24 maja 1909 we Lwowie i tam ukończył Szkołę Sztuk Zdobnictwa Artystycznego. Następnie skończył krakowską ASP, gdzie w latach 1932-1935 uczył się rzeźby u profesora Xawerego Dunikowskiego. Po studiach wrócił do Lwowa, gdzie zastała do wojna. W 1945 roku przybył do zrujnowanego Elbląga (wraz z poznanym na robotach malarzem Zamczyńskim) i przy ul. Winnej, w poniemieckim zakładzie kamieniarskim otworzył pracownię rzeźby. Tu współorganizował pierwsze wystawy sztuki. Odszukiwał zaginione działa sztuki (ratując je przed zniszczeniem), które dały początek zbiorom elbląskiego muzeum. W 1950 roku wspólnie z innymi plastykami zorganizował spółdzielnię usług plastycznych "Plastyk" oraz został jej pierwszym prezesem. Po latach spółdzielnia zmieniła branżę na skórzaną. Leniec mieszkał i pracował w Elblągu do 1977 roku. W tym czasie stworzył wiele dzieł, które zdobiły i nadal zdobią nasze miasto, m.in.: na zlecenie władz miasta w 1957 r. przerobiona została fontanna na placu Słowiańskim, a przy okazji zniknął posąg założyciela miasta, mistrza krajowego Zakonu Krzyżackiego Hermanna von Balka ; żaba w parku Traugutta (dziś przeniesiona koło fontanny 1-Maja) ; pomnik króla Kazimierza Jagiellończyka na placu jego imienia ; Juliusz Słowacki przed ILO - patron szkoły ; plafony na banku przy ul. 1 Maja, Muzeum i Szkoły Podstawowej Nr 3 oraz polski orzeł na Poczcie Głównej. W 1977 r. zamieszkał w Gdańsku, gdzie dalej tworzył. W 1999 r. - z okazji 90 urodzin, Muzeum w Elblągu zorganizowało jubileuszową wystawę prac elbląskiego artysty. Julian Leniec zmarł 31.10.2000 r. w Gdańsku. Pochowany został na cmentarzu komunalnym Dębica w Elblągu.

Literatura:

Nowy Tydzień w Elblągu 2000, nr 21, s. 19