Carlson, Carl Fridolf (1870-1924)

Autor: Helena Dutkiewicz | Data dodania: 07.03.2016

Szwedzki inżynier budowy okrętów (studiował budowę okrętów na Instytucie Technologicznym w Göteborgu. Pracował m.in. w stoczniach w Göteborgu, Sztokholmie, Helsingör).

1. października 1898 rozpoczął pracę w firmie F. Schichau w Elblągu.  Carlson nie był w Elblągu tak znany i lubiany jak jego teść Carl Heinrich Ziese oraz założyciel firmy - Ferdinand Shichau. Od momentu, gdy zaczął pracę w elbląskiej stoczni - do swojego ślubu z Hildegard Ziese w dniu 9.10.1900, mieszkał u Pani Jenny Ries na Spieringstraße. Po ślubie, do roku 1909 mieszkał w tak zwanym „Białym Domu”, na rogu Schichaustraße-Altstädt. Wallstraße.

Po pięcioletniej pracy w Elblągu osiedlił się w Gdańsku, gdzie w roku 1909 przejął kierownictwo Gdańskiej Stoczni Schichau. Jego działalność na polu budowy okrętów wojennych w Gdańsku rozpoczęła się od liniowca „Schlesien”, następne były: „Oldenburg”, „König Albert”, „Baden”, małe krążowniki: „Kolberg”, „Elbing” oraz „Pillau”, duży krążownik „Lützow”, parowce pasażerskie „Kleist”, „Derfflinger”,  „Cincinnati” i in.

Pod koniec roku 1917, zmarł Carl H. Ziese i cały ciężar zarządzania przedsiębiorstwem spadł na Carlsona. Współwłaściciel zakładów Schichau-Werke, inż. Karol Fridolf Carlson, zmarł niespodziewanie w 1924 roku w wieku 54 lat, a po nim jego żona Hildegarda, córka Ziesego, która kierowała firmą do dnia swojej śmierci 3.04.1927 roku.

Carlson zapamiętany został jako "przywódca" szybko podejmujący decyzje, o dużych wymaganiach wobec siebie oraz innych.

Na zdjęciu: Carl Fridolf Carlson