Zespół Pieśni i Tańca „Ziemia Elbląska”

Autor: Helena Dutkiewicz | Data dodania: 20.04.2010

Zespół Pieśni i Tańca „Ziemia Elbląska” na stałe wpisał się w kulturalny "krajobraz" miasta, od wielu lat jest ambasadorem Elbląga na całym świecie. Historia zespołu sięga 1978 roku - wtedy to rozpoczął on działalność pod kierownictwem artystycznym nieżyjącego już Czesława Kujawskiego, który przez blisko 25 lat był jego kierownikiem artystycznym. Od początków swego istnienia Ziemia Elbląska była reprezentantem Elbląga w kraju i poza jego granicami. Odegrała i nadal odgrywa znaczącą rolę w podtrzymywaniu tożsamości kulturalnej mieszkańców Elbląga i okolic. Po raz pierwszy zespół zaprezentował się wiosną 1979 roku, i już wtedy wiadomo było, że jest to sukces. Elbląska publiczność przyjęła go bardzo entuzjastycznie. Do dziś Ziemia Elbląska podtrzymuje kulturę ludową, pielęgnuje i rozwija więzi ze środowiskami polonijnymi poza granicami Polski, gdzie często prezentuje swój dorobek artystyczny – tańce narodowe oraz ludowe, kultywuje on cenne wartości kultury polskiej zachowane na Warmii, Powiślu i Żuławach. W swojej pracy zespół podjął ambitny zamiar popularyzowania wartości kultury regionalnej oraz dorobku kultury ogólnonarodowej, prezentowania piękna obrzędów, stroju, pieśni i tańca. Kultywowanie tradycji ludowych jest bardzo ważnym elementem życia każdego społeczeństwa. W zespole tańczą osoby dorosłe oraz młodzież. Obecnie instruktorem zespołu jest Pani Żaneta Podobińska. Dzieci i młodszą młodzież skupia prowadzony przez Panią Małgorzatę Wiczenbach Zespół Pieśni i Tańca "Młody Elbląg", będący dla wielu początkiem przygody tanecznej i okazją do nauki tańców ludowych i narodowych. „Ziemia Elbląska” to zespół amatorski ale stawia sobie jako główne zadanie rozpowszechnianie kultury ludowej. Wizytówką każdego narodu jest kultura, a Polacy nie mają powodów aby się jej wstydzić. Podtrzymywanie tożsamości regionalnej prowadzi bowiem do podtrzymywania tożsamości narodowej. Ziemię Elbląską mogliśmy ostatnio podziwiać na następujących imprezach : Festiwalu Folkloru Euroregionu Bałtyk w 2008 i Mistrzostwach Świata Formacji w Tańcu Towarzyskim. W swojej 30 -letniej działalności artystycznej zespól dał 150 koncertów w kraju i za granicą, oklaskiwało go ponad 120 tysięcy widzów.

Artykuły powiązane